Egészségügyi szolgáltatások működésének feltételei, engedélyezése

Az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, valamint a működési engedélyezési eljárásról szóló 96/2003. (VII.15.) Korm.rendelet szabályozza az egészségügyi szolgáltatók működési engedélyének megszerzési feltételeit és magát az engedélyezési eljárást is.

Az egészségügyi szolgáltatók részére a működési engedély csak abban az esetben adható ki, amennyiben a kérelmezőnek az egészségügyi szolgáltatás során okozott kár megtérítésére van felelősségbiztosítása, illetve akivel szemben nem állnak fenn kizáró okok.

 

Az egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosító engedélyezési eljárás lefolytatása és a működési engedély kiadása az egészségügyi államigazgatási szerv feladat- és hatáskörébe tartozik.

A működési engedélyt az egészségügyi államigazgatási szerv elsősorban kérelemre, valamint jogszabályban meghatározott esetekben hivatalból adja ki.

Egészségügyi szolgáltatások működésének feltételei, engedélyezése

Ki és hogyan nyújthatja be a kérelmet?

Az egészségügyi szolgáltatást nyújtani kívánó jogi személy képviseletére jogosult személy jogosult a kérelem benyújtására elektronikus úton, az egészségügyi államigazgatási szerv által biztosított elektronikus felületen elektronikus azonosítást követően elérhető űrlapon. Ez az elektronikus felület az Egészségügyi Szolgáltatások Elektronikus Nyilvántartása (a továbbiakban: ESZENY).

Vannak a kérelemnek kötelező tartalmi elemei, amelyeket mindenféleképpen fel kell tüntetni. Ide tartoznak az alábbi adatok:

  • a kérelmező azonosító adatai: neve, székhelye, adószáma, cégjegyzékszáma,
  • a fenntartó megnevezése,
  • a telefonos elérhetőségei, elektronikus levelezési címe, honlap címe,
  • a kérelmezett egészségügyi szolgáltatás nyújtásának telephelye,
  • amennyiben a szolgáltató a szolgáltatást nem saját tulajdonában lévő ingatlanban végzi, a tulajdonos neve, székhelye, az ingatlan (ingatlanrész) használatának jogcíme,
  • az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának helye, a rendelési idő és a betegek részére rendelkezésre állás ideje; védőnői szolgálat esetén a tanácsadás ideje, és
  • az ellátni kívánt egészségügyi szakma (szakmák) megnevezése, szakmakódja, progresszivitási szintje, ellátási formája.

 A kérelem mellékleteként szükséges csatolni dokumentumokat is, mint például:

  • amennyiben a kérelmezett szolgáltatás során veszélyes hulladék keletkezik, veszélyes hulladék elszállítására vonatkozó szerződést;
  • az egészségügyi szolgáltató szakmai programját,
  • rágcsálóirtás, mosoda szerződést,
  • a sterilizálásra vonatkozó szerződés másolatát,
  • nyilatkozatot, hogy az EESZT-hez történő csatlakozási kötelezettségét a működési engedély véglegessé válását követő 8 napon belül, majd adatszolgáltatási kötelezettségét ezt követően folyamatosan teljesíti;
  • az egészségügyi szolgáltatáshoz szükséges tárgyi feltételek használatának jogcímét igazoló irat másolatát,
  • közreműködő egészségügyi szolgáltató igénybevétele esetén a közreműködésről szóló szerződést,
  • az egészségügyi szolgáltatáshoz szükséges tárgyi feltételek – ideértve az ingatlant is – használatának jogcímét igazoló iratot,
  • az egészségügyi szolgáltató e tevékenysége során okozott kár megtérítésére, illetve sérelemdíj megfizetésére vonatkozó hatályos felelősségbiztosítási szerződése és kötvény másolatát.

Hogyan néz ki az ügyintézési folyamat?

Először is a hatóság ellenőrzi, hogy van -e hatásköre, illetékessége az ügyre, határidőn belül érkezett -e a kérelem, és hogy tartalmilag hatósági ügynek minősül -e.

Szükség esetén a hatóság helyszíni szemlét tart, majd dönt az engedély megadásáról vagy a kérelem visszautasításáról.

Helyszíni szemle esetén a személyi és tárgyi minimumfeltételek meglétének és a helyiségek szakmai és közegészségügyi megfelelőségének vizsgálatára kerül sor, vizsgálják továbbá, hogy az egészségügyi szolgáltató rendelkezik -e az egyéb engedélyekkel, hozzájárulásokkal.

Abban az esetben, ha nem tart szemlét a hatóság, akkor az engedély véglegessé válásától számított 60 napon belül helyszíni ellenőrzést tart!

Az egészségügyi szolgáltatóknak lehetősége van változó, egymástól eltérő helyszínen is egészségügyi szolgáltatás nyújtására. Változó helyszínen végzett egészségügyi szolgáltatás esetén az engedélyezés feltételeit az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának helyén kell vizsgálnia a hatóságnak. A változó helyszínen a szolgáltatás időtartama alatt ellenőrizhető a közegészségügyi, valamint a személyi és tárgyi feltételek biztosítása.

Változó helyszínen végzett és mozgó egészségügyi szolgáltatás esetén a szolgáltató a székhelyétől vagy telephelyétől eltérő helyszínen végzett tevékenységét 5 nappal korábban írásban köteles bejelenteni a helyszín szerinti járási hivatalnak, amely jogosult helyszíni ellenőrzést tartani.

Annak érdekében, hogy tudjanak dönteni a működési engedély kiadása iránt, a hatóság bizonyos adatokat szerez be:

  • cégbírósági nyilvántartásba bejegyzett kérelmező jogi személy létrejöttének igazolását (pl. cégjegyzékszám útján),
  • amennyiben a kérelmező egészségügyi szolgáltató már rendelkezik működési engedéllyel, az egészségügyi szolgáltatók nyilvántartásában kapott azonosító számát, továbbá működési engedélye számát,
  • a tevékenységet végző egészségügyi dolgozókkal kapcsolatos adatokat, amelyekhez hozzá tud férni nyilvánosan, adatbázis útján: szakképesítések, továbbképzések, bizonyítvány szám, kiállítás helye, ideje, kiállító intézmény, és működési nyilvántartási ciklus megújításának és lejártának időpontja, továbbképzési kötelezettség teljesítése.

Engedély megadása: mely hatóság jogosult az engedély megadására?

Amennyiben az egészségügyi szolgáltató nem rendelkezik telephellyel, a működési engedélyt az egészségügyi szolgáltató székhelye szerint illetékes egészségügyi államigazgatási szerv adja ki.

Ha az egészségügyi szolgáltató több telephellyel is rendelkezik, illetve a székhelyén is nyújt szolgáltatást, az engedélyt a telephelyekre vagy a székhelyre és telephelyekre külön-külön a telephely, ill. székhely szerinti járási hivatal vagy országos tisztifőorvos adja ki.

A működési engedélyt szakmára, és szakmán belül egyes szolgáltatásokra adja ki a hatóság, és a működési engedély kiadásáról vagy esetleg elutasításról értesíti a hatóság a jogi személyt!

Az eljárás határideje:

A hatóságnak a kérelem beérkezésétől számított 8 nap áll a rendelkezésére a működési engedély megadására vagy a kérelem visszautasítására hiánytalanul benyújtott kérelem esetén, továbbá ha a  rendelkezésre álló adatok alapján képes dönteni, illetve nincs ellenérdekű ügyfél ügyben.

Felmerülő eljárási cselekmény (mint plldául helyszíni szemle, hiánypótlás; tényállás tisztázásához szükséges adat beszerzése) függvényében egy hosszabb határidőt, 60 napot biztosít a jogszabály a hatóságok részére.

Az eljárás díja: milyen költségekkel kell számolnia az egészségügyi szolgáltatóknak?

Az eljárásért a kérelem tárgyától függően igazgatási-szolgáltatási díjat kell befizetni. A befizetést a kérelem benyújtásakor bankkártyával lehet teljesíteni.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat egyes közigazgatási eljárásaiért és igazgatási jellegű szolgáltatásaiért fizetendő díjakról szóló 1/2009. (I.30.) EüM rendelet 1. számú melléklete határozza meg a fizetendő díjak összegét. Példának okáért egy alapellátást végző egészségügyi szolgáltató tevékenység megkezdéséhez szükséges működési engedélyezési eljárás esetén telephelyenként 30.000 forint igazgatási-szolgáltatási díj fizetendő, míg egy járóbeteg-szakellátást végző egészségügyi szolgáltató tevékenység megkezdéséhez szükséges működési engedélyezési eljárás során rendelőintézet esetén telephelyenként 70.000 forint, egyéb járóbeteg-szakellátás esetén 35.000 forint igazgatási-szolgáltatási díjjal kell számolni.

Amennyiben az egészségügyi szolgáltatás nyújtására kérelmező elképzelései szerint a hagyományos személyes találkozáson alapuló tevékenységek mellett telekommunikációs eszköz igénybevételével is sor fog kerülni, az erre jogosító működési engedély iránti kérelem az általános szabályok szerint terjesztendő elő.

Hangsúlyozandó azonban, hogy a telemedicina keretében végzett tevékenységet az ESZCSM rendelet az alábbiak szerint kizárólag az orvos/szakdolgozó-beteg személyes kontaktus mellett teszi lehetővé, a hagyományos személyes találkozáson alapuló tevékenységek nem helyettesíthetőek ezzel a formával:

A hagyományos személyes találkozáson alapuló tevékenységek – így az orvos vagy egészségügyi szakdolgozó és a beteg közötti konzultáció, illetve az orvos és orvos közötti konzílium – mellett az adott szakterület szakorvosa, egészségügyi szakdolgozója és a felsőfokú egészségügyi szakirányú szakképzettséggel rendelkező klinikai szakpszichológusa kompetenciájában egészségügyi adatok infokommunikációs eszköz útján történő továbbítása révén, az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló törvény előírásainak megfelelően, személyes jelenlét nélkül is, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése lehetővé teszik:

  • diagnózist, terápiás javaslatot állíthat fel,
  • tanácsadást, konzultációt végezhet,
  • betegirányítást láthat el,
  • beutalót adhat,
  • gondozást láthat el,
  • terápiát, rehabilitációs tevékenységet végezhet,
  • gyógyszert írhat fel,
  • elektronikus vényen rendelhető gyógyászati segédeszközt írhat fel, az adott tevékenység végzéséhez az ESZCsM rendeletben meghatározott feltételek teljesítése esetén.

Azaz egészségügyi szolgáltatás kizárólag telemedicina formában történő nyújtására jogosító működési engedély nem adható ki.

 

Közreműködő is részt vehet az egészségügyi szolgáltatás nyújtása során!

Az egészségügyi szolgáltató az egészségügyi szolgáltatás nyújtása során közreműködőt vehet igénybe. Ebben az esetben a szervezeti egység működéséhez kapcsolódóan közreműködői szerződést kell kötni az egészségügyi szolgáltatónak a Közreműködővel. Ezt a szerződést csak olyan szakmára lehet kötni, amelyre a közreműködést igénybe vevő szolgáltató működési engedéllyel rendelkezik.

A közreműködői szerződésnek is vannak kötelező tartalmi elemei, így például a szerződés mindig kötelezően tartalmazza:

  • közreműködést igénybe vevő és a közreműködő egészségügyi szolgáltató adatait,
  • a közreműködéssel érintett szervezeti egységet és a működési engedély szerinti azonosító kódját, valamint az egészségügyi szakmát, szakmakódját,
  • a közreműködés keretében végzett tevékenység során felmerülő felelősségvállalásra vonatkozó szabályokat,
  • a közreműködés keretében végzett tevékenység végzéséhez szükséges feltételek biztosítására vonatkozó kötelezettségvállalást, továbbá
  • a személyi és tárgyi feltételek teljesítésére kötött közreműködői szerződés esetén a tárgyi feltételek elérhetőségének, biztosításának jellegére vonatkozó rendelkezést, valamint az egészségügyi szolgáltatást végző személy (személyek) nevét, működési nyilvántartásban való azonosítóját, a tevékenység végzésének módját, időtartamát is.

Nem minden esetben szükséges működési engedély birtokában lenni az egészségügyi szolgáltatás nyújtása során.

Az egészségügyi szolgáltatás működési engedély nélkül, az egészségügyi államigazgatási szerv részére elektronikus űrlapon megtett bejelentés alapján, hatósági nyilvántartásba vételt követően is megkezdhető és folytatható. Fontos, hogy egészségügyi szolgáltatóként az a személy vagy szervezet működhet, aki vagy amely kizárólag az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, valamint a működési engedélyezési eljárásról szóló kormányrendelet szerinti közreműködői szerződés alapján nyújt szolgáltatást. Ezt az bejelentést a személyes közreműködő teszi meg.

Személyes közreműködő igénybevételére pedig személyes közreműködői szerződés alapján kerülhet sor, ilyen szerződés olyan szakmára köthető, amelyre a közreműködést igénybe vevő szolgáltató működési engedéllyel rendelkezik.

A személyes közreműködői szerződésnek például tartalmaznia kell:

  • a személyes közreműködést igénybe vevő és a személyesen közreműködő egészségügyi szolgáltató egyértelmű azonosításához szükséges név- és címadatai közül a nevét – természetes személy esetén a születési nevét is –, székhelyét vagy természetes személy esetén a lakcímét,
  • a személyes közreműködéssel érintett egészségügyi szakmát, illetve, ha a személyes közreműködő az adott szakmán belül csak bizonyos tevékenységeket végez, azok megnevezését,
  • a személyes közreműködés keretében végzett tevékenység során felmerülő felelősségvállalásra vonatkozó szabályokat, illetve
  • a személyes közreműködés keretében végzett tevékenység végzéséhez szükséges feltételek biztosítására vonatkozó kötelezettségvállalást.

Az elektronikus úton tett bejelentésben fel kell tüntetni:

  • a személyes közreműködő alapadatait: megnevezés, székhely, adószám, cégjegyzékszám
  • a személyes közreműködést igénybe vevő szolgáltató megnevezését, egyedi azonosítóját,
  • az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának telephelyét,
  • a közreműködéssel érintett szervezeti egység megnevezését, azonosítóját,
  • az ellátni kívánt egészségügyi szakma vagy szakmák megnevezését, szakmakódját,
  • járóbeteg-szakellátásban a személyes közreműködés idejét,
  • a tevékenységet végző egészségügyi dolgozók és nem egészségügyi dolgozók meghatározott adatait: működési nyilvántartási számát, valamint az adott szakma végzéséhez a szakmai minimumfeltételekről szóló rendeletben meghatározott nem egészségügyi dolgozók nevét, születési helyét és idejét; továbbá a foglalkoztatási jogviszonyát, munkakörét, FEOR számát, jogviszony időtartamát, foglalkoztatás idejét óraszámban, foglalkoztatás jellegét, foglalkoztatás kezdő és végdátumát, önként vállalt többletmunka tényét és havi óraszámát, tartós távollét tényét és indokát, valamint idejét, az egészségügyi tevékenységet végzők egészségügyi alkalmassági vizsgálatának dátumát.

A bejelentéshez mellékelni szükséges a személyes közreműködői szerződésről szóló szerződést!

A személyes közreműködésre irányuló tevékenység bejelentését a személyes közreműködőt igénybe vevő szolgáltató működési engedélyének kiadására hatáskörrel rendelkező egészségügyi államigazgatási szerv bírálja el.

Az egészségügyi államigazgatási szerv a bejelentést követően szerzi be az alábbi adatokat:

  • a cégbírósági, bírósági nyilvántartásba bejegyzett bejelentő jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet létrejöttének igazolását központi, illetve nyilvánosan hozzáférhető adatbázis útján, és
  • a tevékenységet végző egészségügyi dolgozók vonatkozásában a működési nyilvántartásban szereplő adatokat központi vagy nyilvánosan hozzáférhető adatbázis útján.

 

Az egészségügyi államigazgatási szerv a bejelentést és a közreműködői szerződést megvizsgálja. Ha a bejelentésben foglalt tevékenység nem felel meg az egészségügyi szolgáltatás személyes közreműködés keretében történő gyakorlására vonatkozó szabályoknak, az államigazgatási szerv a személyes közreműködő nyilvántartásba vételét elutasítja. Ezt a határozatot elektronikus úton közölni kell a közreműködést igénybe vevő szolgáltatóval és közszolgáltatás keretében történő tevékenységvégzés esetén a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel vagy az egészségügyi közszolgáltatást finanszírozó más állami szervvel.

c

Dr. Weidinger Kinga LL. M.

ügyvéd, DPO, egészségügyi szakjogász

Nyomja meg az ESC bilentyűt a bezáráshoz