A CT-vizsgálatok nélkülözhetetlenek a gyógyításban, a súlyos betegségek időben történő felfedezésében és egyre nagyobb szerepük van a szűrésekben is. Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a CT-vizsgálat sugárterheléssel jár, ezért a gépgyártók és a képalkotó szolgáltatók is évek óta azon dolgoznak, hogy a beteg sorsát nagyban meghatározó, megfelelő minőségű CT-vizsgálatot a lehető legkisebb sugárdózissal végezzék el. Európa kilenc országában, köztük Magyarországon a Diagnoscan Magyarország központjaiban is dózisfigyelő program indult: monitorozzák a CT-vizsgálatok sugárdózisát azért, hogy az adatok feldolgozásával a jövőben a jelenleginél is pontosabban állíthassák be a radiológusok az egyes vizsgálattípusok, azon legkisebb sugárterhelését, amely még megfelelő minőségű, korrekt radiológiai képeket képes adni.
Miként a röntgen, úgy a CT-vizsgálat is sugárterheléssel jár, ez évtizedek óta ismert. A gyártók ezért folyamatosan törekednek arra, hogy a gyógyításban nélkülözhetetlen, sok esetben életmentő vizsgálatok minél kisebb terheléssel járuljanak hozzá a betegségek felfedezéséhez, feltérképezéséhez, a betegek gyógyításához.
– A CT-vizsgálat dózisának beállításakor a radiológusoknak a szakmai protokollok mutatnak irányt: figyelembe kell venni többek között a páciens testméreteit, fizikai állapotát, a vizsgálandó régió jellegzetességeit, a beküldő orvos klinikai kérdését – sorolja a főbb támpontokat dr. Séra Teréz, sugárfizikus. – A nagyobb CT sugárdózis jobb minőségű képet eredményez, melynek köszönhetően pontosabb diagnózist lehet felállítani. Az alacsony sugárdózis ugyan nem terheli annyira a páciens szervezetét, azonban előfordulhat, hogy a kapott kép nem lesz megfelelő minőségű. Nagyon fontos tehát megtalálni az egyensúlyt a sugárdózis mértéke és a képminőség között, hiszen leginkább felesleges sugárterhelés az, ha nem tudunk a beküldő klinikus által a terápiás döntéshez használható, korrekt leletet adni, s meg kell ismételni a vizsgálatot – magyarázza a szakember.
Amint azt a 31/2001-es egészségügyi miniszteri rendelet is megköveteli, a kívánt diagnosztikai eredményt az ésszerűen elérhető legalacsonyabb sugárterheléssel kell biztosítani. A páciensdózis felmérés eredményeire támaszkodva, országos érvényű diagnosztikai irányadó szinteket állapítanak meg, valamint elvárás a rendszeres minőségbiztosítás és minőség-ellenőrzés is.
Felmérések és egységes szakmai iránymutatás tehát eddig is volt, ám nem állt rendelkezésre olyan program, amely minden egyes vizsgálatot, a betegek paramétereit és az alkalmazott sugárdózis nagyságát egyaránt tartalmazta volna – pedig egy ilyen adatbázis statisztikai feldolgozása, az egyes vizsgálóhelyek gyakorlatának összevetése, a tapasztalatok megosztása nagyban segítené a még optimálisabb dózisadagolást, amit az Európai Unió is megkövetel. Ezt ismerte fel a kontinens legnagyobb képalkotó diagnosztikai szolgáltatója, a hazánkban Diagnoscan Magyarország néven működő társaság európai anyacége, az Affidea, amely a GE Healthcare-rel együttműködésben egy európai dózisfigyelő programot indított el: kilenc országban – idehaza a Diagnoscan Magyarország vizsgálóhelyein – üzemelték be a DoseWatch szoftvert a saját CT berendezéseiken, s követik nyomon vizsgálatról-vizsgálatra a betegek sugárterhelését.
A több százezer vizsgálat által szolgáltatott adatokat összesítik, a tapasztalatok révén pedig tovább pontosítják a nemzetközi protokollokat, ajánlásokat. Dimitris Moulavasilis, az Affidea cégcsoport vezérigazgatója azt ígéri, hogy az Európa-szerte begyűjtött adatok felhasználásával a legalacsonyabb és leghatásosabb dózis protokollokat fogják kialakítani. Amint fogalmaz, a nemzetközi kezdeményezés nemcsak a betegbiztonságban fontos, hanem a szakorvosképzésben is jelentős szerepet játszik.
További információk:
Reznák-Iskander Leila
Marketing-PR tanácsadó
Telefon: +36-30-579-0223
E-mail: leila.iskander@gmail.com