A gyerekeknek szóló sorozat megpróbálja számukra érthetően bemutatni a képalkotó diagnosztika fontosságát. A sorozat első „Anka és az elemlámpa” című része Ankáról, a hasfájós kislányról meséli el, hogyan tudja meg a doktor néni furcsa elemlámpájával, az ultrahanggal, hogy Ankának valószínűleg gyomorrontása van.
Miért nem jutott ez eddig eszünkbe? – teszi fel a kérdést a képalkotó diagnosztika iránt érdeklődő olvasó, amikor meglátja a Euromedic Diagnosztika Facebook-csatornáján [http://www.facebook.com/euromedicdiagnosztika] az ultrahangról, röntgenről és MR-vizsgálatról szóló három képregényt.
A képregény kiváló módszernek tűnik arra, hogy a gyerekek, de leginkább szüleik számára is közérthetően mutassuk be a képalkotó diagnosztika jelentőségét. A repertoárban megjelenik az ultrahang, a röntgen és az MR, a CT viszont hiányzik.
– Miért nem készítettek képregényt a CT-vizsgálatról? – tettük fel a kérdést Kardos Lillának, a Euromedic Diagnosztika vezérigazgatójának. – Elsősorban azért, mert olyan vizsgálatokat szerettünk volna bemutatni – válaszolta – amelyek minimális diagnosztikai kockázatokat rejtenek magukban. A gyermekkori CT-vizsgálatot, amennyiben arra szakmailag lehetőség van, minden központunkban igyekszünk más modalitásokkal helyettesíteni. Nem sürgősségi környezetben, elektív vizsgálatok esetén az ultrahanggal, röntgennel, MR-rel többnyire kiváltható a CT, így a diagnosztikai vizsgálatokból származó dózis is minimalizálható. Ezért nem gondoltuk szükségét a CT-diagnosztika propagálásának.
Egyébként a képregényt az éppen esti mese előtt álló 3,5 éves Pannán leteszteltük, és megtapasztaltuk a sikert: egymás után háromszor kellett elmesélni a történetet.